Kitap Adı: YEŞİL

YEŞİL / yazan. Çiğdem Odabaşı

Sende Çevre Dostu Olmak İster misin? 

 

Yaratıcı drama atölyelerinde kurguladığı hikâyeleri kaleme alan Çiğdem Odabaşı, çocukların hayal dünyalarını canlandırarak grup eşliğinde sorgulamaları için ve karşılarına çıkan problemleri çözmeye istekli hale gelmelerini sağlayan yeşil’i çocuklar için hazırladı.
 
Hikâyede kuzeyin abisi efe’nin çevrenin korunmasına yönelik çalışmaları kuklaları konuşturarak çocuklara anlatma yolunu seçmiştir. Çünkü kuklalarla düşüncelerini ifade etmek için çok zevkli ve öğretici olduklarını düşünmektedirler. Aynı zamanda kendimizi ifade etmede sanatın birçok dalını aracı olarak kullanabileceğimizi vurgulayan yazarın çevre bilincini kazandırmayı hedefleyen kitabında tüm çocukları çevre dostu olmaya çağırıyor.
 
Kitapta iki erkek kardeşin kaybolan zürafa ve dinazor kuklalarını aramalarını ve bulduklarında ise Kuzey’in kuklaların kaybolmalarındaki sürpriz buluşmayı takip etmesi anlatılıyor. Kitap, çevrenin ve çevreyi korumada birlikteliğin, grup olmanın ve paylaşmanın önemi anlatılıyor. Ayrıca kukla sanatının kendini ifade etmede iletişimi aracıda olabileceğinin önemine işaret ediyor. 

 
…“ Çok Sevdiği dinozor ve zürafa kuklalarının kaybolduğunu duyan Kuzey buna çok üzülür ve koşarak evden çıkıp kuklalarını aramaya başlar. Kuzey ve abisi çok geçmeden kuklalarını parktaki salıncakta bulurlar. Kuklalarına kavuşan Kuzey'in kafasında birçok yanıtsız soru vardır. Acaba kuklalarındaki yeşil boyanın yolda yürürken ayakkabısına bulaşan yeşil boyayla bir ilgisi olabilir mi?

 
 

YEŞİL

Yazar. Çiğdem Odabaşı
illustrator. Serap Deliorman
Final Kültür Sanat Yayınları
2. Baskı

Barkod : 9786053743880
Boyut : 220-280
Sayfa Sayısı : 32
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2013-3
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe