Marmara Üniversitesi IMC Yaratıcı Okuma Atölyesi / 23.03.2012 - 23.03.2012

Mecbur Adamın Romanı - İnce Memed, Yaşar Kemal okuyoruz...
Merhaba meslektaşlarım ve okumayı seven herkes,

Yaratıcı okuma atölyemizde, yaratıcı drama yöntemi ile katılımcıların okuma alışkanlığına biraz dokunurken beraberinde sorgulama, problem çözme, grup içinde kendini ve fikirlerini rahatça ifade edebilme gibi pek çok beceriyi kazandırmayı da hedefleyerek bir araya geldik. İyi ki de geldik.


Atölyede, Yaşar Kemal’in kaleminden çıkan mecbur adamın romanı İnce Memed’i okuduk. Romanda, Cumhuriyet döneminde, halkın nasıl bir ortamda yaşadığı ve köylü halkın hayatında kimlerin söz hakkı olduğu ve bunun karşısında İnce Memedin nasıl eşkiya olmak zorunda kaldığı ve halkın nasıl kahramanı olduğu anlatılmaktaydı. Atölyede İnce Memed’den yola çıktık, beraberinde, baskı, özgürlük, irade, sömürü, bencillik, adaletsizlik gibi kavramları da sorguladık.

Aynı kavramları kendi yaşantılarımız-dan da yola çıkıp doğaçlamalarla sorgulayarak, onurlu olmanın, emeğin, çabanın öneminin ve barışın öneminin yeniden ve yeniden fark ettirilmesi amaçlandı. Tüm bu süreç, yaratıcı drama yönteminin deneysel yaklaşımıyla oyun, doğaçlama ve canlandırmalar süreci ile grup eşliğinde bazı durum ögeleriyle prova ettik.

Hepinizin yüreğine, kalemine, diline, zihnine sağlık arkadaşlar. Okumaya, okutmaya, fark etmeye devam.

Hayat paylaşıldıkça güzel :) sevgiler


ÇiğdemKitap Adı: İnce Memed
Yer: Marmara Üniversitesi Göztepe
Kişi: Bilgi Belge Yonetimi Öğrencileri
Süre: 120 dakika
Kişi: 35

İlgili Site:
http://www.bilgivebelge.com/12-12-2012-marmara-universitesi-imc-yaratici-okuma-atolyesi/