Boyacının Penguenleri / 04.04.2013 - 05.04.2013

Günün birinde Güney Kutbu’ndan kocaman bir paket içinde size bir penguen gönderilse ne yapardınız? Belki de geri gönderirdiniz ya da hayvanat bahçesine hediye ederdiniz. Ama Bay Popper öyle yapmadı. Ünlü kutup kâşiflerinden Kaptan Cook’un adını verdiği akıllı ve şirin penguenini öyle sevdi ki o rahat edebilsin diye buzdolabını boşaltıp içine bir yuva bile yaptı. Hatta evinin bodrumunda buz pisti kurdu.

Kaptan Cook’tan sonra Greta katıldı aileye, arkasından da tam on minik yavru penguen geldi. Zaten zar zor geçinen Popper ailesi, bu on iki penguenin de katılmasıyla ne yaptı dersiniz? Çözümü buldular, hem de öyle bir çözüm ki penguenler başta olmak üzere Popperler’in adını Amerika’da duymayan kalmadı.

Bu çalışmada, paylaşmanın, hayvan sevgisinin ve karşılaşılan güçlüklere karşı problem çözmenin önemi üzerinde durulacaktır. Atölye’de ısınma çalışması ve oyunla birlikte sürece katılımcılar hazırlanırken, doğaçlama ve canlandırma süreçleriyle öğrencilerin kitabı sorgulamaları sağlanacaktır.

Öğrencilerin klasik okuma yöntemlerinin dışına çıkarak grup eşliğinde, kendi yaşantıları ile ilişki kurabilecekleri deneysel bir atölye süreci gerçekleştirilecektir.
Atölye Adı: “Kaptan Cook”
Kitap Adı: Boyacının Penguenleri
Grup: 5. Sınıflar (10-11 yaş)
Yer: İlköğretim Okulları
Saat: 45-90 dakika.
Yaratıcı Drama Eğitmeni: Çiğdem Odabaşı