Yaratıcı Drama ve Yaratıcı Okuma Semineri Atölyesi / 15.06.2013 - 15.06.2013

Final Anaokulu Öğretmenleri ile Çekmeköy Final Okulların'da


Eğitimde yaratıcı drama; her hangi bir konuda, doğaçlama, rol oynama gibi tekniklerden yararlanarak, bir grupla ve grup üyelerinin birikimlerinden, yaşantılarından yola çıkarak canlandırmalar yapmaktır. Okulöncesi yaşlardan başlayarak herkesin katılabildiği yaratıcı drama, yöntem ve araç olarak pek çok alanda kullanılabilmektedir.

Bu alanlar arasında, eğitim bilimleri, psikolojik danışma ve rehberlik, sosyal hizmetler, sokak çocukları, işitme-görme-zihinsel-konuşma-otistik engelli çocukların eğitimlerinde vb. alanlarda kullanılmaktadır. Şunu söylemek mümkündür, insanın insanla etkileşimde bulunduğu her alan, yaratıcı dramanın kullanımına uygundur.

Bu atölye semineri ile öğretmenlerin “Yaratıcı Drama” yöntemi hakkında fikir sahibi olması, derslerde kullanımı ve kazanımları konusunda oyunun, doğaçlamanın ve canlandırmanın kullanımına yönelik farkındalık kazanması hedeflenmektedir. Yöntemin bileşenlerini fark ettirerek kendi çalışmalarında ve ders anlatımlarında kullanmasını özendirmek amaçlanmaktadır.
Grup: Eğitimciler, Öğretmenler ve Eğitim birimi çalışanları ,
Süre: 120 dakika - 240 dakika
Kişi: 20-25 kişi

Yaratıcı Drama Eğitmeni. Çiğdem Odabaşı

Yer: Geniş oyuna izin veren mekan ve katılımcıların güvenliğini sağlayan duvar ve zeminde yürütülmektedir.