Boyacının Penguenleri Atölye Dönütleri / 30.11.2011 - 01.01.1970

Bahçeşehir Okulları Yaratıcı Okuma Atölyesi / YKY ile ... 


5.sınıf öğrencilerimize Boyacının Penguenleri ile ilgili yaptığımız yaratıcı okuma atölye çalışmalarının sonunda sorduk:

“Boyacının Penguenleri okuma kitabını birine tavsiye edecek olsanız neden okunması gerektiğini söylerdiniz?”

- Bu kitap okunmalı çünkü:


Bu kitapta sevgi ve dayanışma var. Umudunu yitirmemek var. Bu kitabı okumak eğlenceli. İçerisinde bulanan resimlerle hayal gücümüzü çalıştırabiliriz. Bay Popper’ın evini herkes farklı hayal edebilir. Kitapta duygusal pencerelerde var. İşte bu yüzden bu kitap okunmalı.

-Bu kitabı okumalısın çünkü dayanışmayı, birlik ve beraberliği, umudu, mutluluğu anlayıp anlatabilmek için okumalıyız. Okuduğunuzda şu bölüme dikkat edin Kaptan Cook hastalandığında Bay Popper her şeyi yaptı ama en sonunda Greta geldiğinde o iyileşti.

-Keşke bu kitabın serileri olsa çünkü bu kitabı okudukça insan daha fazla okumak istiyor. 

-Bu kitap özellikle yalnızlık çeken ve sevgi ile dostluğu anlamayanlar için. Çünkü bu kitapta bunlar anlatılıyor.

-Bu kitabı öneririm, çünkü bu kitapta sevgi ve fedakarlık duygusunun yoğun olduğunu düşünüyorum. Sadece bir penguen için buzdolabına delik açtırıp ona yuva yaptılar, bodrumu kar ile kapladılar. Bunlar emek vermenin örnekleri. Kesinlikle bu kitabı öneriyorum. 

-Ben bu kitapla bir hayvanla arkadaş olabilmeyi ve onunla mutlu bir aile kurmanın imkansız olmadığını öğrendim. Bir şeye inanırsan onun olacağını anlattı bana. Herkes okusun.

-Bence bu kitapta sıra dışı bir macera ve bağ var. Penguenleri hiç bu kadar sevmemiştim. 

-Bir sürü kitap okudum, bir sürü deneyim yaşadım. Bu kitapta dostluk, sevgi, birlik, dayanışma var. Okuduğum kitaplardan en güzeli bu kitaptı. Bu kitabı herkese tavsiye ederim. 

-Herkes bu kitabı okumalı. Çünkü bu kitap sevgi, dayanışma, başarı, birlik ve beraberliği içeriyor. Bay Popper, Kaptan Cook’u sevdi ve ailesiyle işbirliği yaptı. Bu nedenle Kaptan Cook hayata geri döndü. İşte bu kitap bu kavramların hepsini içeriyor. Herkes okusun.

Yaratıcı Okuma Atölyesi

Atölye Adı: “Kaptan Cook”
Kitap Adı: Boyacının Penguenleri
Yayınevi: Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları Grup: 5. Sınıflar (10-11 yaş)
Saat: 45-90 dak.
Yaratıcı Drama Eğitmeni: Çiğdem Odabaşı