SALT GALATA- Gezgin Kule ve Kitapkurdu / 02.04.2017 - 02.04.2017

SALT GALATA’DA YARATICI OKUMA
 
Alberto Manguel, Gezgin, Kule ve Kitap kurdu

‘Dünya Okumamız Gereken Bir Kitaptır’
 
Dünya, okurken kendisine yolculuk ettiğimiz bir kitaptır. Kitabın içinde yolunu bulmak ise yaşamaktır. Alberto Manguel ‘Gezgin, Kule ve Kitapkurdu’ kitabı ile hayatın içinde yoluculuğa çıkma deneyimimizi, okuma eylemiyle çarçabuk geçen hayat arasındaki ilişkimizi, bir metni keşfederken bir serüvencinin, kaşifin, gözü kara denizcinin niteliklerine sahip bir okur olma yolculuğumuzu bize keşfettiriyor.
 
 
Manguel metafor olarak okurun dört bin yıldır dünya denilen metinle kurdukları ilişkiyi anlatan metaforlar zincirini irdeliyor. Bu nedenle yaratıcı okuma atölyesi ile katılımcılar bu kitapla kimi zaman gezgin, kimi zaman aydınlanmaya giden hacı, kimi zamanda  toplumdan kaçarak kendi fildişi kulelerine çekilen okur, kimi zaman da ağda gezinen digital okur olma yolculuğunu sorgulayarak deneyimleyecekler.
 
 
Çiğdem Odabaşı liderliğinde yürütülecek yaratıcı okuma atölyesinde katılımcılar, Don Quijote, Dante, Hamlet ve Emma Bovary gibi kahramanların yardımıyla edebiyat karakterlerinin okurlara ve okumaya dair değişken tutumlarını yansıtan bir yol haritası izleyecekler. Okumanın kendi yaşantılarında ki yerini yaratıcı düşünme teknikleri ile sorgularken oyun tekniği ile okumanın çok yönlü alanlarına ışık tutacaklar. Deneysel biçimde yürütülecek atölyede metin odaklı çözümlemeler yapılırken bir yandan da okuma metaforuna görseller eşlik edecek. Ayrıca ağda gezinmek başlığı atında alacağımız ‘digital beden’ kavramının fiziksel bedene göre okuma eyleminde derinleşme, serüvenden geçme, yolculuğa çıkma gibi metaforları geleneksel bağlantı üzerinden drama tekniği ile sorgulayacaklar.
 
 
Okuma yolculuğu serüvenimize eşlik etmek isteyen tüm gezginleri atölyemize bekliyoruz.

 

Kitap Adı: Alberto Manguel, Gezgin, Kule ve Kitap kurdu, YKY.
Süre: 90-18 dak.
Grup: Yetişkin
Sayı: 16- 20 kişi
Yaratıcı Okuma& Drama Eğitmeni. Çiğdem Odabaşı