Dünyanın Merkezine Yolculuk / 03.05.2017 - 22.06.2017

Mayıs ayında Jules Verne " Dünya'nın Merkezine Yolculuk" ile Adana, Mersin, Iskenderun, Hatay, Gaziantep, Van, Mardin, Batman, Diyarbakır ve Istanbul şehirlerine seyehat ediyoruz. 
 
 
Dünyanın Merkezine Yolculuk Kitabının Konusu 
Axel ve profesör amcası dünyanın merkezine giden haritayı bulur ve şifreyi çözmelerinin ardından yolculuk başlar.

Dünyanın Merkezine Yolculuk Kitabının Özeti 
Axel Lindenbrock, Hamburg'un eski mahallelerinden birinde küçük bir evde yaşamaktadır. Çekingen bir yapıya sahip olan genç Alex, maden bilim ve jeolog olarak çalışan amcası ile birlikte çalışmaktadır.

Sabırsız ve öfkeli bir bilim insanı olan amcasının yanında Estonyalı bir kız yaşamaktadır. Alex, profesörün yanında yaşayan bu kıza aşıktır.

Amcası bir gün Axel'e okuması için bir kitap getirir, kitabın içinden parşömen çıkar, çıkan kağıtta şifreli bir yazı bulunmaktadır ve Alex bu şifreyi çözer. İzlandalı bilgin Arne Saknussemm, şifre de İzlanda'da ki sönmüş bir yanardağ kraterinden Dünyanın merkezine inişin mümkün olduğunu açıklamaktadır. Alex ve profesör üzerinde tartışıp planlar yaptıktan sonra yola çıkma kararı alırlar. Kendilerine yardım etmesi için bir rehber bulurlar. Soğukkanlı ve sakin bir yapıya sahip Hans Bjölk eşliğinde yanardağın derinliklerine doğru gizemli bir yolculuğa başlarlar.

Kraterin içinde mağaralar, doğal sular bulurlar. Profesör, yer yüzünde hem çöllerin hem de buzulların var olduğunu ve dünyanın merkezinin de böyle olabileceğini düşünürken Alex, derine indikçe yanacaklarını düşünüyormuş. Karşılarına bir deniz çıkmış ve deniz kenarında olağanüstü büyüklüğe sahip mantarlar, sık ağaçlı bir orman bulunmaktaymış. Ormanda bulunan ağaçlar oldukça değişiklermiş. Ormanda ilk çağlara ait hayvan kemiklerine denk gelmişler. Denizde nesli tükenmiş balıklar, kaplumbağalar, yılanlar, timsahlar, balinalar ve çeşitli canavarlar varmış. Tüm gördüklerini defterlerine not almışlar. Yeraltında birkaç ay yeterli gözlemi tamamladıktan sonra yer yüzüne dönmeye karar vermişler. Fakat pusula aşağıda iken yönleri tam tersi şeklinde göstermekteymiş. 
Dünyanın merkezinde insan kafatasına ulaşmışlar. Dönüş yolunda da milyonlarca yıl öncelerde yaşamış canlılara ait izler ve kalıntılar bulmaya devam etmişler. Zorlu yolculuğun ardından farklı bir yanardağdan dışarıya çıkmayı başarmışlar. 

Yapmış oldukları bu yolculuğu tüm dünya duymuş ve büyük hayranlık beslemiş.

Profesör, Axel ve Hans Bjölk birlikte Hamburg'a dönerler. Hamburg oldukça kalabalık olduğu için Hans buraya alışamaz ve memleketine geri döner. Axel ve Grauben bir süre sonra evlenirler. Balayı için yeryüzüne çıktıkları yanardağı ziyarete giderler.
Dünyanın Merkezine Yolculuk kitabı En iyi Bilim Kurgu kitapları listesinde yer almaktadır.
Yaratıcı Okuma Atölyesi
Tarih: 3 Haziran - 22 Haziran 2017
Süre: 60 Dakika
Sunum. Çiğdem Odabaşı